Dom
Tutaj jesteś

Profesjonalne rady przy układaniu paneli.

16 czerwca 2021 Dom jak położyć panele


Wnętrze naszego domu to nie tylko ściany, meble, okna, drzwi, salon czy łazienka, ale także panele. To właśnie one stanowią cały fundament. Bardzo wiele od nich zależy, często dostosowujemy resztę mebli do koloru paneli. Mówi się, że układanie paneli jest jedną z łatwiejszych prac remontowych. Aczkolwiek czy tak faktycznie jest?

Jak położyć panele?

Jak poprawnie ułożyć nasze panele? W pierwszej kolejności musimy mieć z góry założony plan jak je ułożyć. Naszym zadaniem jest dokonać odpowiednich pomiarów oraz ustalić kolejność układania. Możemy zaczynać przecież od najbliższej ściany lub okien, ale nie zawsze jest to takie wygodnie, jak może się wydawać. Przy dokonywaniu wymiarów pamiętajmy o szczelinach czy nierównościach, które mogą być przy ścianie. Prawidłowo zamontowane panele mogą posłużyć na bardzo długie lata.

Na co uważać przy układaniu paneli?

Przed ułożeniem panele potrzebują przynajmniej 48 godzin na to, aby się zaaklimatyzować. Musimy je zostawić w pomieszczeniu, w którym zostaną zamontowane. Temperatura w pokoju powinna wynosić minimum 18 stopni, a wilgotność powietrza powinna wahać się od 50 do 70%. Po odpowiednim położeniu paneli warto sprawdzić ich równość. Dlatego musimy skorzystać z poziomicy.

Narzędzia potrzebne do montażu

Zakup samych paneli niestety nie wystarczy, aby wszystko działało. Potrzebujemy również folii paroizolacyjnej oraz podkładu izolującego. Izolacja głównie zapewni wyciszenie, ale pozwoli również zlikwidować nierówności. Do podstawowych narzędzi, które są nam potrzebne przy montażu paneli zalicza się: ołówek stolarski, taśma klejąca, kołki montażowe, kliny dystansowe, listwy wykończeniowe, młotek, metrówka oraz wyrzynarka lub gilotyna.

Układanie paneli w kilku krokach

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Nasze miejsce powinno być czyste, suche i równe. Jeśli mamy wątpliwości co do równości to skorzystajmy z poziomicy. Zmierzmy każdy kąt, jeśli myślimy, że jest coś nie tak. Nie możemy popełnić błędu.

Następnie musimy rozłożyć folię paroizolacyjną. Układamy ją w formie tzw. wanny. Zewnętrzne brzegi dokładnie wywijamy na ścianę i mocno dociskamy. Następne pasy rozłóż tak, aby każdy z nich nachodził na siebie na około 10-20 cm. A na samym końcu połącz taśmą klejącą.

Pierwszy rząd jest najważniejszy! Jeśli pierwszy rząd paneli potrzebuje zwężenia, dociśnij go do odpowiedniej szerokości. Nie zawsze jest to jednak potrzebne. Jeśli nie musisz robić powyższego kroku, to możesz zacząć od montażu całych płyt. Połóż je tzw. piórem w stronę ściany jednocześnie zwracając uwagę na dylatacje. W celu zachowania dylatacji musimy użyć klinów dystansowych.

Układanie paneli w kolejnych rzędach powinno nam sprawić o wiele mniej problemów. Każdy rząd możesz dopasować do ułożonej linii paneli i połączyć je ze sobą. Zawsze możesz użyć młotka, aby dokładnie docisnąć panel.

Podsumowanie

Układanie paneli na pierwszy rzut oka wydaję się trudne, ale wcale takie nie jest. Musimy po prostu dokładnie przeanalizować kilka kwestii przed rozpoczęciem pracy. Zawsze zaczynaj od planu w swojej głowie i powoli go wdrażaj w życie.

znaki zakazu

Redakcja gazetopedia.pl

Redaktorzy Gazetopedia.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat biznesu, domu, motoryzacji, mody, zakupów, internetu i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?