Dom
Tutaj jesteś

Domy energooszczędne – jak zbudować ekologiczny budynek?

28 czerwca 2021 Dom domy energooszczędne


Ekologia, każdego dnia odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. O naszą planetę staramy się zadbać na wiele sposób. Segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę, wybieramy ekologiczne środki transportu, a czasami decydujemy się na wybudowanie energooszczędnego domu.

Domy energooszczędne – jak zbudować ekologiczny dom?<.h2>

Domy energooszczędne to coraz bardziej popularny sposób na mieszkanie. Wiele osób decyduje się na budowę budynku, który byłby jednocześnie i funkcjonalny i przyjazny środowisku.

Dom może być mniej, lub bardziej energooszczędny. W każdym z dwóch wypadków chodzi jednak o to, żeby zużywał mniej energii niż tradycyjny budynek.

Istnieje wiele zasad, do których trzeba się stosować, decydując się na budowę energooszczędnego domu. Pierwszą z nich, jest zastosowanie możliwie jak najbardziej prostej bryły. W praktyce, oznacza to, że powierzchnia przegród, przez które mogłoby uciekać ciepło, będzie mała. Zdecydowanie łatwiej, będzie też wykonać budowę tego typu. Dlatego tak ważnym w energooszczędnym budownictwie, jest unikanie balkonów, skomplikowanych dachów, czy wszelkich dodatków, zaburzających prostotę bryły.

Kolejnym, ważnym aspektem w domu energooszczędnym, są przegrody. Odpowiednia, zgodna z obowiązującymi przepisami izolacja przegród, to jeden z głównych warunków potrzebnych do stworzenia ekologicznego domu.

Domy energooszczędne – jakie okna wybrać?

Nawet najwyższej jakości okno ma zdecydowanie gorszą izolacyjność, niż nawet przeciętnej jakości ściana, tak ważnym jest więc wybór okien o jak najlepszych parametrach. Co równie istotne, pod żadnym pozorem nie powinno się rezygnować z okien, gdyż kontrybuują one w dużym stopniu, w całkowitym zysku energetycznym domu. Okna, należy umieszczać po stronie nasłonecznionej, unikając niepraktycznego oraz nieprzemyślanego ich usytuowania.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – czy mój dom tego potrzebuje?

Praktycznie wszystkie nowoczesne domy energooszczędne są wyposażone w wentylację z odzyskiem ciepła. Dzieje się tak dlatego, że nawet w nowych domach, tradycyjna wentylacja może generować ogromne straty ciepła – wysokość strat może dochodzić nawet do 50%!

Równie ważnym jak wentylacja, jest także ogrzewanie energooszczędnego budynku. Kwestia ta, będzie zależała od wielu czynników, między innymi od wielkości czy materiału z którego został wykonany dom, dlatego też, system grzewczy należy dobrać do indywidualnych potrzeb każdego budynku. Domy energooszczędne bardzo często są ogrzewane na przykład pompami ciepła.

Energia odnawialna – jak wykorzystać ją przy budowie domu?

Decyzja o zainwestowaniu w odnawialne źródła energii, powinna być dokładnie przemyślana, a samo wykonanie projektu, musi być drobiazgowo zaplanowane. Częstym problemem tego typu rozwiązań, są bowiem nieefektywne i niedające optymalnych zysków instalacje. Kolektory słoneczne, umieszczone w odpowiednio nasłonecznionym miejscu, mogą znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne całego domu, wpływając w ogromnym stopniu na zmniejszenie kosztów jego eksploatacji.

samochód dostawczy elektryczny

Redakcja gazetopedia.pl

Redaktorzy Gazetopedia.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat biznesu, domu, motoryzacji, mody, zakupów, internetu i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?