Zwolnienie pracownika to jeden z najcięższych do wykonania obowiązków pracodawcy. Niestety jednak większość pracodawców w pewnym momencie swojej kariery musi zrobić ten krok ze względu na dobro firmy. Zanim jednak jest to możliwe, konieczne jest spełnienie pewnych formalności i warunków.
Jaki może być powód zwolnienia pracownika?
Kodeks Pracy ma za zadanie chronić interesy zarówno pracodawców, jak i pracowników. Dlatego też służy jako źródło wszystkich zasad, według których należy postępować, aby wszystko odbywało się w sposób w pełni legalny. Spośród wielu opisywanych tam procedur, jedna z nich dotyczy tego, jak powinien wyglądać proces zwolnienia pracownika, a także jak może być on umotywowany.
Podstawowym motywem do zwolnienia zazwyczaj są słabe wyniki w pracy. W każdej firmie i zakładzie na pewno zdarzają się pracownicy, którzy nie potrafią odpowiednio wywiązać się ze swoich obowiązków. Jako że obciążają wtedy zarówno innych pracowników, jak i samą firmę, powinna istnieć możliwość ich zwolnienia. Dlatego brak współpracy z zespołem lub brak odpowiedniej komunikacji z przełożonym także mogą stanowić podstawę do zwolnienia kogoś z pełnionego stanowiska.
Zdarzają się też sytuacje, gdy zwolnienie pracownika jest wynikiem jego długiej choroby. Kodeks Pracy chroni każdego pracownika przez pewien okres czasu trwania zwolnienia chorobowego. Jednakże jeżeli urlopy te stają się bardzo długie, pracodawca nabywa prawa do wypowiedzenia umowy o pracę. Tym samym ma możliwość zatrudnienia innej osoby, która jest w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków.
Zwolnienie pracownika – jakie formalności należy spełnić?
Najważniejszym pismem w procesie zwalniania pracownika jest oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Jest to także pierwszy krok, który należy spełnić po podjęciu decyzji o zwolnieniu. Rozwiązanie umowy może przybierać różnie formy. Niekiedy odbywa się po tym, gdy minie czas, na który była zawierana. W innych zaś przypadkach jest to oświadczenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Każdy pracodawca powinien podać przyczynę dla której wypowiada pracownikowi umowę o pracę. Jednakże szczegóły tego, jak powinno wyglądać takie pismo zależą zatem od konkretnej sytuacji, z której wynika konieczność zwolnienia pracownika.
Wśród innych ważnych etapów wypowiadania umowy o pracę jest rozmowa z pracownikiem. Pracodawca powinien zaprosić dodatkowe osoby z zarządu, tym samym mając dowód w przypadku gdy pracownik odmówi przyjęcia wypowiedzenia lub gdy dojdzie do innych dwuznacznych sytuacji. Obowiązkiem pracownika jest zapoznanie się z treścią wypowiedzenia. Powinien je także podpisać. Jako że zazwyczaj jest to sytuacja bardzo stresująca, pracodawca powinien się do niej odpowiednio przygotować. To jego obowiązkiem powinno bowiem być to, aby zapewnić że cały proces zwolnienia pracownika przebiega w sposób nie tylko zgodny z prawem, ale także zgodny z zasadami etyki. Jednakże przy odpowiednim podejściu, każdy z całą pewnością znajdzie sposób, aby ta nieprzyjemna sytuacja została rozwiązana polubownie.