Jakie kosmetyki dla noworodka sprawdzą się najlepiej?

Odliczając tygodnie do porodu, przyszli rodzice skrupulatnie przygotowują się do nowej roli. Jednym z czekających na nich zadań jest skompletowanie wyprawki. Odhaczając kolejne punkty na liście niezbędników, trzeba pamiętać o odpowiednich dla skóry noworodka kosmetyków. Ci obowiązkowo powinno znaleźć się w kosmetyczce niemowlaka? Jakie produkty sprawdzą się najlepiej w pierwszych miesiącach życia?

Jak dbać o skórę noworodka?

Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia. Od pierwszych godzin życia wymaga odpowiedniego traktowania. Nie powinna mieć kontaktu z np. z drażniącymi materiałami: szorstkimi tekstyliami czy nieprzepuszczającymi powietrza ubrankami.
Ważne jest jej regularne, ale e delikatne oczyszczanie, a także intensywne nawilżanie. Kompletując wyprawkę dla swojego maluszka, warto szczególną uwagę zwrócić na część kosmetyczną. Wszystkie produkty, z którymi ma do czynienia skóra dziecka, powinny być dedykowane noworodkom, ze naturalnym składem opracowanym z myślą o ogromnej wrażliwości niemowląt. Odpowiednia pielęgnacja pomoże uniknąć podrażnień i bólu, sprawi, że skóra dziecka będzie zdrowa, miękka i dobrze nawilżona.

Po jakie kosmetyki dla noworodka warto sięgnąć?

Na co zwracać uwagę, poszukując produktów do kosmetyczki dla noworodka? Po pierwsze, należy uważnie czytać etykiety. Producenci zwykle informują o tym, jakiej skórze dedykowany jest dany kosmetyk. Wszystkie produkty w wyprawce powinny mieć oznaczenie „od pierwszego dnia życia”. Inne kosmetyki, nawet te dla dzieci, ale starszych, mogą wywołać podrażnienie bardzo wrażliwej skóry noworodka.
Druga kwestia to czytanie składu. Jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepsze? Przede wszystkim te naturalne, o delikatnym składzie. Niewskazane są szkodliwe środki czyszczące, wywołujące częste podrażnienia, takie jak SLS czy SLES, ale też parabeny o dużym potencjale uczulającym. Według dermatologów, w przypadku kosmetyków dla niemowląt lepiej unikać również oleju mineralnego, który przyczynia się do rozwoju bakterii beztlenowych na powierzchni skóry.

Co powinno znaleźć się w kosmetyczce noworodka?

Do pielęgnacji skóry noworodka wystarczy zaledwie kilka dobrej jakości kosmetyków. Niezbędny będzie delikatny płyn do mycia ciała, najlepiej z oliwką lub innym składnikiem o właściwościach nawilżających. Po kąpieli można dodatkowo użyć kremu lub oliwki dla niemowląt – zwłaszcza, jeśli skóra dziecka sprawia wrażenie napiętej czy szorstkiej. Latem przyda się krem przeciwsłoneczny, a zimą ochronny krem do twarzy. W kosmetyczce nie powinno zabraknąć spreju do czyszczenia uszu.
Przy przewijaniu maluszka, zwłaszcza poza domem, przydadzą się chusteczki nawilżające. Można wykorzystać je także rąk czy buzi podczas spacerów z dzieckiem. Wyprawkowym niezbędnikiem jest krem na odparzenia – to powszechne zjawisko u noworodków, aby uniknąć nasilenia podrażnienia, warto od razu posmarować skórę łagodzącym objawy kosmetykiem. Rolę profilaktyczną przy odparzeniach może pełnić także specjalny puder do pupy.

Redakcja gazetopedia.pl