Trądzik zwykle kojarzy się z okresem dojrzewania, podczas którego burza hormonalna wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Okazuje się jednak, że z przypadłością tą nierzadko walczą także osoby dorosłe, które mają dawno za sobą nastoletnie lata. Powszechnym schorzeniem skórnym jest trądzik w ciąży. Dlaczego się pojawia? Czy można mu zapobiec i w jaki sposób można go złagodzić? Oto wszystko, co powinny wiedzieć na temat tej przypadłości przyszłe mamy.
Z jakiego powodu powstaje trądzik w ciąży?
Podobnie, jak jest w przypadku okresu dojrzewania, głównymi winowajcami trądziku w ciąży są zmiany hormonalne. Co ciekawe, wcale nie trzeba mieć tendencji do zmian skórnych (np. trądzik młodzieńczy w przeszłości), by pryszcze pojawiły się w okresie prenatalnym. W tym czasie zwiększa się poziom progesteronu i androgenów, które są odpowiedzialne za działanie gruczołów łojowych – a ich nadmierna praca przyczynia się do powstawania wykwitów na skórze twarzy lub pleców. Zwykle problem jest nasilony w pierwszym trymestrze ciąży i nierzadko pojawia się wraz z innym objawem – nadmiernie przetłuszczającymi się włosami.
Pielęgnacja skóry trądzikowej w ciąży, czyli ostrożność przede wszystkim
Na rynku nie brakuje preparatów wspomagających leczenie skóry tłustej i z wypryskami. Warto jednak pamiętać, że kobiecie ciężarnej niektóre – z pozoru bezpieczne – kosmetyki mogą zaszkodzić. Mimo ograniczonych sposobów na zwalczanie trądziku w ciąży da się go złagodzić za pomocą pewnych metod. Po pierwsze, nie należy pomijać absolutnych podstaw pielęgnacji skóry, czyli dokładnego i codziennego oczyszczania. Zawsze trzeba zmywać makijaż przed pójściem spać, a także stosować żele oczyszczające. Dla cery wrażliwej dobrze jest wybrać bezzapachowy, o łagodnej formule, a dla innych typów przydają się te o właściwościach antybakteryjnych i głęboko oczyszczające. Warto pamiętać, że w czasie ciąży odradza się używania preparatów z dodatkiem retinolu oraz kwasów AHA i BHA. Dobrze jest więc dokładnie czytać skład kosmetyków.
Pozostając w temacie oczyszczania, warto też od czasu do czasu zafundować skórze maseczkę detoksykującą – np. na bazie naturalnych ekstraktów. Pozwoli to cerze szybko się zregenerować. Ważnym aspektem jest również stosowanie peelingów. Wystarczy wykonywać je raz w tygodniu, by usunąć martwy naskórek. Złuszczanie skóry pozwala jej lepiej oddychać oraz w większym stopniu przyswajać składniki odżywcze z kosmetyków. W celu uniknięcia podrażnień lepiej jest sięgnąć po peeling enzymatyczny, który nie działa tak silnie, jak te grubo lub drobnoziarniste.
Wybierając krem pielęgnacyjny, lepiej unikać tych o właściwościach natłuszczających – skóra trądzikowa i tak jest już wystarczająco narażona na nadmierne wydzielanie łoju. Lekki, nawilżający lub matujący preparat powinien zdać egzamin.
Trądzik a styl życia
Odpowiednia pielęgnacja skóry nie jest jedynym sposobem na poprawienie kondycji skóry. Styl życia również może nasilać problemy z cerą, dlatego też w przypadku występowania trądziku w ciąży zaleca się ograniczenie sterujących sytuacji oraz zrezygnowanie z pewnych grup produktów spożywczych. Należy do nich m.in. czekolada i ostre przyprawy.