Wybór zawodu to bardzo trudna decyzja dla wielu młodych ludzi. Nie wiedzą, co chcieliby robić w przyszłości. I trudno się im dziwić, bo możliwości jest bardzo dużo. Kierować się zainteresowaniami czy zarobkami i możliwościami na rynku pracy?
Dlaczego wybór zawodu jest trudny?
Małe dzieci nie mają problemu z wyborem zawodu. Chłopcy chcą zostać strażakami, policjantami lub żołnierzami. Dla dziewczynek najbardziej atrakcyjne zawody to lekarz lub nauczycielka. Z biegiem lat te wybory ulegają weryfikacji. Zmieniają się zainteresowania, niebagatelne znaczenie mają także osiągnięcia edukacyjne.
Pierwsze decyzje o wyborze przyszłego zawodu muszą podejmować nastolatkowie kończący szkołę podstawową. Do wyboru mają liceum ogólnokształcące, technikum lub szkołę zawodową. W najtrudniejszej sytuacji są uczniowie, którzy nie lubią się uczyć i decydują się na szkołę zawodową. W tym przypadku muszą wybrać konkretny kierunek kształcenia, np. budowlany, mechaniczny, elektryczny.
Podjęcie nauki w szkole średniej odwleka podjęcie decyzji o zawodzie o 4 lub 5 lat, ale nadal podejmują ją nastolatki.
Jaki zawód wybrać – czym się kierować?
Wiele młodych osób zastanawia się, czym kierować się przy wyborze kierunku studiów, aspiracjami rodziców, zarobkami czy możliwościami na rynku pracy.
Studia trwają zaledwie kilka lat (w zależności od stopnia), natomiast do pracy trzeba chodzić ponad 30 lat. To właśnie przede wszystkim z tego względu należy wybierać zawód zgodny z własnymi zainteresowaniami. Praca w takim zawodzie będzie sprawiała nie tylko przyjemność, ale stworzy także perspektywy do dalszego rozwoju. Jeżeli pracujemy z pasją, to towarzyszą temu nowe projekty, które zostaną docenione i przyniosą awans zawodowy.
Pozornie w najgorszej sytuacji są absolwenci kierunków humanistycznych. Do wyboru mają nisko płatną pracę w szkolnictwie lub w instytucjach kulturalnych. Jednak wystarczy tylko dobra znajomość języka obcego, by z powodzeniem mogli ubiegać się o zatrudnienie w różnych strukturach organizacji międzynarodowych.
Zawody przyszłości
Wszelkie dane przedstawiane przez MENiS i urzędy pracy wskazują, że na brak ofert nie będą narzekali fachowcy branży budowlanej, mechanicy samochodowi, pracownicy sektora usług.
Na brak atrakcyjnych ofert w najbliższych latach nie będą mogli narzekać także pracownicy branży IT. Tutaj ofert jest bardzo dużo, o pracę i wysokie zarobki nie muszą obawiać się programiści, graficy komputerowi oraz specjaliści SEO.
Internet generuje także powstawanie zupełnie nowych zawodów, np. influencerki, szafiarki. Aktywność na portalach społecznościowych zapewnia im nie tylko popularność, ale także spore dochody z reklam umieszczanych na stronie.
Wybór zawodu nie jest łatwą sprawą, ale zawsze warto kierować się własnymi zainteresowaniami i możliwościami. Nic na siłę. Jeśli pasjonują Cię samochody, to możesz zostać cenionym mechanikiem samochodowym, przedstawicielem handlowym sprzedającym samochody lub konstruktorem samochodów. Podobne wybory istnieją w wielu innych branżach.