Bieganie jest klasyczną formą aktywności fizycznej, praktykowaną już od setek, jeśli nie tysięcy lat. Dzięki temu ludzkość zdążyła już zgłębić najgłębsze szczegóły teorii tego sportu, a co za tym idzie, stworzyć ekwipunek pozwalający na osiągnięcie jak najlepszych wyników. Głównym elementem wyposażenia każdego biegacza są oczywiście jego buty, dlatego też w sklepach możemy znaleźć dziesiątki różnych typów obuwia przeznaczonego do biegów. Profesjonaliści potrafią godzinami analizować cechy każdego buta, jednak amatorzy często są przytłoczeni ich różnorodnością, przez co nie wiedzą jakie buty do biegania wybrać. Podjęcie tej decyzji jest jednak prostsze, niż się wydaje.
Przede wszystkim rozmiar
Tak jak przy zakupie każdego obuwia, kupując buty do biegania trzeba dopasować je do rozmiaru swojej stopy. Jednak, w przeciwieństwie do obuwia codziennego, buty dla biegaczy muszą być dokładnie dopasowane, nie tylko do długości, ale i szerokości stopy. Precyzyjnie wybrany rozmiar butów znacznie zwiększa kontrolę nad uderzeniami stóp o podłożę i pozwala na lepszą technikę biegu. Jeśli nie można znaleźć obuwia o odpowiednim fasonie, można rozważyć zakup większego rozmiaru, ponieważ dobrze dopasowana szerokość buta ma nawet większe znaczenie od jego długości.
Najważniejszy jest spadek podeszwy
Wielu tkwi w błędnym przekonaniu, że podczas biegania wszystko zależy od materiału, z którego został uszyty but, czy też od amortyzacji. Oczywiście, są to bardzo ważne czynniki, ale nie tak ważne jak odpowiednio dobrany spadek podeszwy. Wyboru dokonuje się na podstawie indywidualnej techniki biegania – jeśli biegający najpierw uderza o podłoże piętą, a dopiero później resztą stopy, potrzebuje on spadku podeszwy większego niż 7 milimetrów. Z kolei ci, którzy zaczynają stawianie stopy na ziemi od jej przedniej części, powinni zakupić buty ze spadkiem niższym niż 6 milimetrów. Da on uczucie podobne do bosego biegu, dzięki czemu biegacz będzie mógł dokładnie wyczuwać podłoże i dobrze kontrolować ruchy swoich stóp.
Amortyzacja uderzeń
Duże znaczenie ma też amortyzacja zastosowana w bucie, która pozwoli odciążyć stopy podczas biegu. Tutaj nie ma żadnej metody pomagającej w wyborze, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś lubi czuć ziemię, po którym stąpa, to powinien zdecydować się na słabą, ale nie zbyt słabą amortyzację. Z kolei osoby, którym przeszkadza odczuwanie podłoża podczas biegu, powinny zdecydować się na buty z solidną amortyzacją. Należy jednak mieć na uwadze, żeby nie była ona przesadnie gruba, ponieważ można przez to stracić poczucie kontroli i równowagi w trakcie biegania.
Ciężki but jest jak kula u nogi
Gdy już zadecyduje się o spadku podeszwy i rodzaju amortyzacji, przychodzi czas na przyjrzenie się wadze obuwia. Oczywistym jest, żeby do biegania poszukiwać względnie najlżejszych butów. Waga standardowego obuwia, wynosząca średnio 250-300mg, może nie wydawać się duża, jednak należy mieć na uwadze jak bardzo obciążone są nogi podczas biegu i ile razy biegacz musi je podnieść przed dotarciem do celu. Uniesienie trzystumiligramowego buta tysiące razy, podczas intensywnego wysiłku włożonego w bieg, jest znacznym obciążeniem dla nóg i pogarsza rezultaty. Dlatego dobre obuwie to takie, w którym biegacz będzie czuł się lekki jak piórko.
Poczucie komfortu daje lepsze rezultaty
Dopiero na samym końcu można zadecydować o materiale wykonania i szacie graficznej butów. Należy pamiętać, aby wybrać obuwie uszyte w taki sposób, aby biegający czuł się w nim komfortowo. Nie ma sensu wybierać materiału, który będzie niemiły w dotyku, bądź nie zapewni odpowiedniej przewiewności. Wbrew pozorom design obuwia także ma duże znaczenie dla rezultatów. W końcu wpływa on na samopoczucie sportowca, a więc ma wpływ na jego zaangażowanie i determinację. Dlatego warto wybrać buty, które będą przyjemne dla oka osoby uprawiającej biegi.