Jak dbać o tatuaż, żeby dobrze się prezentował?

Tatuaże to jedna z najbardziej oryginalnych i coraz chętniej wybieranych form zdobienia ciała. Żeby wykonana na skórze grafika czy napis dobrze się prezentowały, nie wystarczy doświadczony tatuażysta – równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i potem. Jak dbać o tatuaż, by ten od początku wyglądał atrakcyjnie i z czasem nie wyblakł?

Pielęgnacja świeżego tatuażu – o czym trzeba pamiętać

Tatuowanie to nic innego jak wprowadzenie tuszu do skóry właściwej, by zmienić pigment skóry. Po zabiegu skóra może być podrażniona czy zaczerwieniona. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio ją pielęgnować – wtedy szybko się zregeneruje, a tatuaż zyska atrakcyjny wygląd.
Jeszcze w studio tatuażysta po skończonej pracy zdezynfekuje skórę i nałoży opatrunek w postaci folii samoprzylepnej, której nie należy zdejmować przez następne kilka godzin. Potem tatuowane miejsce trzeba regularnie przemywać czystą wodą lub wodą z dodatkiem mydła albo specjalnego żelu do pielęgnacji tatuażu. Taki preparat nie tylko dokładnie dezynfekuje, ale też przyspiesza gojenie się rany. Kolejny ważny krok to nawilżanie skóry – pomoże zapobiec nadmiernemu wysuszaniu naskórka i nieestetycznemu łuszczeniu, pozwoli też zachować oryginalny kolor tatuażu. Do tego celu najlepiej użyć profesjonalnego, wzbogaconego kompleksem witamin kremu do tatuażu. Zabieg należy powtarzać co najmniej 3-4 razy dziennie, zwłaszcza w pierwszych dniach.

Jak zachować atrakcyjny wygląd tatuażu na lata?

Dlaczego u niektórych tatuaże wykonane wiele lat temu wyglądają jak świeżo po opuszczeniu studio tatuażu, a u innych już po kilku miesiącach bledną i tracą swój oryginalny wygląd? Wszystko zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Chcąc cieszyć się efektownymi zdobieniami ciała, nie wystarczy dbać o nie w pierwszych tygodniach po wykonaniu – także potem warto pamiętać o kilku zasadach, które zapobiegną np. utracie koloru.
Jednym z największych wrogów tatuaży jest słońce. Powoduje blednięcie koloru, sprawia, że tatuaż traci wyrazistość, staje się szary i nieciekawy. Aby temu zapobiec, nie trzeba rezygnować z wakacji w tropikach czy opalania się na balkonie. Wystarczy na czas ekspozycji na słońce odpowiednio zabezpieczyć swoje dziary. Do tego celu przyda się dobry krem z filtrem. Na rynku nie brakuje także specjalnych kosmetyków do skóry z tatuażem – te mają specjalnie opracowaną formułę, która maksymalnie chroni tatuaże, zarówno wykonane czarnym tuszem, jak i te kolorowe, przez utratą koloru. Warto nakładać je przed każdym wyjściem z domu, zwłaszcza podczas upalnych letnich dni.

Redakcja gazetopedia.pl