Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Gładkie, lśniące i zawsze świeże włosy to marzenie każdej kobiety. Zdarza się jednak, że te mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się. Tracą wtedy objętość, sklejają się, wyglądają mało estetycznie. Jak dbać o tego typu włosy? Jak ograniczyć wydzielanie sebum i sprawić, by przetłuszczające się włosy odzyskały lekkość i naturalne piękno? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja.

Dlaczego włosy szybko się przetłuszczają?

Bezpośrednią przyczyną efektu przetłuszczonych, przyklapniętych włosów jest sebum wydzielane przez skórę głowy. To ma za zadanie ją nawilżać, chronić przed wysuszeniem i podrażnieniem. Niestety, czasem produkowane jest w nadmiernej ilości – stąd tendencja do bardzo szybkiego przetłuszczania się włosów.
Co ma wpływ na ilość produkowanego sebum? Po pierwsze, geny – jeśli rodzice mają włosy z tendencją do przetłuszczania się, istnieje spore ryzyko, że dzieci odziedziczą ten problem. Po drugie, zaburzenia hormonalne, np. w czasie dojrzewania czy w związku z chorobą. Po trzecie, dieta – niezdrowa, bazująca na przetworzonych produktach i dużej ilości cukru wzmacnia produkcję sebum. Po czwarte, pielęgnacja – odpowiednio dobrane kosmetyki pomogą ograniczyć problem przetłuszczania się włosów i pozwolą cieszyć się zawsze świeżą i piękną czupryną.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się – o czym trzeba pamiętać?

Jak odpowiednio dbać o przetłuszczające się włosy? Po pierwsze, między bajki należy włożyć porady o rzadszym myciu, które miałoby ograniczyć produkcję sebum. Włosy należy myć tak często, jak potrzeba. Zalegające na skórze sebum powoduje bowiem stan zapalny i nasila problem. Druga kwestia to dobór odpowiedniego kosmetyku. Najlepiej sięgnąć po specjalny szampon przeznaczony do włosów tłustych, który dobrze oczyści i włosy, i skórę głowy – dzięki temu włosy dłużej zachowają świeżość i lekkość. Do mycia włosów najlepiej używać letniej wody, gorąca niepotrzebnie pobudzi gruczoły łojowe do pracy. Do suszenia lepiej użyć lżejszego, letniego nawiewu suszarki, a jeszcze lepiej – wysuszyć włosy naturalnie. W ciągu dnia należy unikać dotykania głowy – poprawianie włosów, dotykanie czy głaskanie pobudzają produkcję sebum i roznoszą je po całych włosach.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji przetłuszczających się włosów?

Jeśli pielęgnacja ma przynieść oczekiwane skutki, musi być nie tylko regularna, ale też powinna bazować na odpowiednio dobranych produktach. Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej w przypadku włosów z tendencją do przetłuszczania się? Te dedykowane skórze głowy, która produkuje nadmierne ilości sebum. W sklepach można znaleźć nie tylko szampony, ale też odżywki, maski czy suche szampony, których skład opracowano z myślą o włosach przetłuszczających się. Te pomogą dogłębnie oczyścić i skórę głowy, i włosy z nadmiarów sebum, wyregulują pracę gruczołów, sprawią, że fryzura odzyska lekkości i ładny wygląd. Suchy szampon uratuje w razie awaryjnych sytuacji – kiedy włosy mimo wszystko nieco przyklapną, np. z powodu wysokiej temperatury.

Redakcja gazetopedia.pl