Jak dbać o brodę w domu?

Różne style i mody dotyczące męskiego wyglądu na przestrzeni lat przychodzą i odchodzą, jednak broda od zawsze była atrybutem męskości, a w ostatnim czasie, można śmiało powiedzieć, że przeżywa prawdziwy renesans. Jednak posiadanie bujnej i zadbanej brody okazuje się często wcale nie takie proste, jak może nam się wydawać, gdy patrzymy na mężczyznę z okazałym zarostem. Dlatego poniżej znajduje się małe kompendium wiedzy na temat tego jak dbać o brodę!

Jak dbać o brodę – niezbędne akcesoria

O swój zarost panowie dbać mogą u profesjonalnego barbera (czyli fryzjera zajmującego się męskim zarostem) lub też w zaciszu własnego domu. Dość popularny jest również wariant mieszany, jednak poniżej znajdzie się kilka podpowiedzi, na temat tego jakie akcesoria mogą być przydatne podczas samodzielnej pielęgnacji brody.
W sklepach stacjonarnych i internetowych można nabyć wiele kosmetyków i przyborów do brody i wąsów. Bardzo przydatne okazują się szczotki z naturalnego włosia, a także stworzone specjalnie dla męskiego zarostu szampony, mydła, żele do mycia i olejki, które są tak właściwie podstawą pielęgnacji, szczególnie przy dłuższym zaroście.
Do obcinania brody można używać maszynek o specjalnych końcówkach lub też nożyczek fryzjerskich, a nawet brzytwy- te ostatnie propozycje to opcja dla osób o wysokich zdolnościach manualnych. Przydatnymi ciekawostkami mogą być także specjalne grzebienie do stylizacji czy szczotki połączone z prostownicą, które sprawiają, że broda jest gładka i wygląda na prawdę efektownie!

Co robić, aby broda zawsze dobrze wyglądała?

Należy pamiętać o tym, że broda to tak właściwe włosy, więc nie każdy ma takie same predyspozycje do tego, żeby z łatwością wyhodować i utrzymać ją w dobrym stanie. Są jednak pewne sposoby na to, by pomóc włosom w tej części ciała i cieszyć się ich nienagannym wyglądem.
Najważniejszym z nich jest oczywiście właściwa pielęgnacja: dobrze dobrane, najlepiej naturalne kosmetyki i systematyczne dbanie o wygląd jest tutaj podstawą, podobnie jak częste szczotkowanie dopasowanymi do długości i rodzaju włosa akcesoriami. Brodę powinno myć się z taką samą częstotliwością jak całą twarz, ponieważ zbierają się w niej drobinki kurzu, zanieczyszczeń takich jak na przykład spaliny i oczywiście jedzenia, co jest zapewne zmorą niejednego brodacza. Nie powinno się też przesadzać z ilością kosmetyków, lepiej stosować ich niezbędne minimum, które pozwoli na utrzymanie dobrego wyglądu i przyjemnego zapachu, bez obciążania i niszczenia włosów. Nie należy też zapominać o regularnym przycinaniu- pozwala to na kształtowanie oraz utrzymanie wybranej stylizacji i odciąża włosy, a także pozwala pozbyć się nieładnych, rozdwojonych końcówek.

Odpowiednia dieta i styl życia również wpływa na kondycję brody!

Ostatnią, bardzo ważną kwestią w temacie tego jak dbać o brodę, jest prowadzenie zdrowego i zrównoważonego trybu życia. Broda, podobnie jak reszta naszych włosów, jest bardzo często odzwierciedleniem kondycji całego naszego ciała. A więc zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie, wysypianie się, unikanie stresu i zadbanie o równowagę hormonalną jest równie ważne jak zewnętrzna pielęgnacja zarostu. W razie wątpliwości i kłopotów z wyglądem brody, dobrze jest poradzić się zaufanego barbera lub nawet lekarza, który może zalecić odpowiednie zmiany w trybie życia, badania bądź suplementację.

Redakcja gazetopedia.pl