Tutaj jesteś

Z cyklu porady dla pań, czyli jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

2 lipca 2021 Biznes jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną


Każdy z nas lubi na co dzień nosić wygodne ciuchy. W pewnych okolicznościach trzeba jednak dostosować się do ogólnie przyjętych zasad dress code’u. Jedną z takich sytuacji jest rozmowa o pracę. Jakie tu panują zasady, jeśli chodzi o strój?

Wygląd formalny – dlaczego jest tak ważny na rozmowie kwalifikacyjnej?

Gdy poznajemy nową osobę, zawsze liczy się pierwsze wrażenie. Tak to już jest w naszych genach, że podświadomie wyrabiamy sobie opinię na jej temat, znając ją dopiero 5 minut. Zwracamy uwagę na to, jak wygląda, czy jest zadbana i co w aktualnej chwili ma na sobie. Teraz przełóżmy tę sytuację na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której musimy przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.

Czy wyrobimy sobie dobrą opinię, będąc ubraną w wytarte jeansy i wyciągnięty, stary sweter? Nawet z największymi kwalifikacjami prawdopodobnie skażemy się na porażkę. Elegancki ubiór jest bowiem wyrazem szacunku do człowieka, który siedzi naprzeciwko nas oraz komunikatem, że poważnie traktujemy interesujące nas stanowisko pracy. Zatem jakie zestawy ubrań sprawdzą się najlepiej na rozmowie kwalifikacyjnej?

Klasyka, czyli biel i czerń

Jeśli wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, postawmy na klasykę. Choć coraz więcej osób decyduje się na odważne kolory, akademickie zestawienie to bezpieczna droga – te dwa odcienie zawsze się sprawdzają.

Bardzo szykownie prezentują się białe koszule z żabotem wpuszczone w czarną, ołówkową spódnicę. Do tego klasyczne szpilki i profesjonalna stylizacja gotowa! Jeśli nie należymy do fanek spódnic, idealną alternatywą będą zwężane spodnie w kant. Dodatkowo wyszczuplą i wydłużą sylwetkę. Oryginalnym dodatkiem, ale wciąż wpisującym się w tradycję, jest… krawat. Najlepiej łączyć go z gładką bluzką. Co ciekawe, raczej nie powinno się go łączyć z koszulą z krótkim rękawem. Dla pracodawcy jest to sygnał, że rekrutowana osoba nie przyswoiła zasad biznesowego savoir-vivre.

Elementem garderoby, który uzupełnia komplet na rozmowę kwalifikacyjną, jest marynarka lub żakiet. Mile widziane są również kamizelki w stonowanych kolorach, takich jak beż, ecru, czerń i odcienie szarości. Skoro już wiemy, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, pora odpowiedzieć sobie na pytanie: jakich ubrań powinniśmy unikać, kiedy ubiegamy się o stanowisko w zakładzie pracy?

Czego nie powinno się mieć na sobie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Absolutnym, modowym faux pas jest przywdziewanie na rozmowę rekrutacyjną:

– brudnych lub poplamionych ubrań;
– prześwitujących bluzek;
– mini spódniczek;
– pogniecionej odzieży.

Bardzo źle postrzegane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Jeśli udajemy się na rozmowę rekrutacyjną w słoneczny dzień, po przybyciu na miejsce spotkania, schowajmy je do torebki. Okulary na głowie są wyrazem ignorancji i nonszalancji. Takiego wrażenia na pewno nie chcemy wywrzeć na swoim przyszłym chlebodawcy. W dobrym guście nie są też wszelkie nakrycia głowy oraz ciężka biżuteria. Dotyczy to oczywiście zarówno kobiey, jak i panów.

Czym jest import

Redakcja gazetopedia.pl

Redaktorzy Gazetopedia.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat biznesu, domu, motoryzacji, mody, zakupów, internetu i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?