Tutaj jesteś

Jak założyć firmę przez internet? Krótki poradnik dla przyszłych przedsiębiorców

27 września 2021 Lifestyle firma przez internet

Własna działalność gospodarcza daje niezależność, o którą trudno na etacie. Pozwala się rozwijać na wielu płaszczyznach, wdrażać w życie najodważniejsze pomysły i przede wszystkim znacząco pomnażać dochody. W Polsce z powodzeniem da się otworzyć firmę bez wizyty w urzędzie. Wszystkich formalności można obecnie dopełnić drogą online. Jak to zrobić? Podpowiadamy! Przeczytaj nasz poradnik i szybko stań się pełnoprawnym przedsiębiorcą.

Jak uruchomić działalność gospodarczą? Najlepiej z pomocą banku!

Rejestracja firmy wymaga na pewno wypełnienia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Druk CEIDG-1 dostępny jest w internecie. Jak go złożyć elektronicznie? Sprawdzonym sposobem będzie skorzystanie ze strony internetowej banku, w którym posiadasz konto. Otwarcie firmy za pośrednictwem bankowości elektronicznej jest całkowicie bezpieczne. Bank jako instytucja zaufania publicznego dba o odpowiednie certyfikaty i stosowne zabezpieczenia. Dzięki temu masz gwarancję, że Twoje dane zostaną przetworzone w należyty sposób.

Start firmy krok po kroku

Jednoosobową działalność gospodarczą może zarejestrować każdy pełnoletni Polak, który nie jest ubezwłasnowolniony. Otwarcie firmy (JDG) nic nie kosztuje. Wystarczy, że złożysz wniosek do CEIDG. Obecnie nie musisz już odwiedzać urzędów i czekać w kolejkach. Wygodne, prawda?

Zastanawiasz się, jak założyć firmę przez internet? Cały proces jest szybki i wyjątkowo prosty. Wystarczy, że:

  • wypełnisz formularz CEIDG-1,
  • podpiszesz go za pomocą Profilu zaufanego,
  • prześlesz do CEIDG.

Po przyjęciu wniosku Twoja firma zostanie wpisana do CEIDG. Wniosek trafi także do:

  • urzędu skarbowego – w celu nadania numeru NIP,
  • ZUS lub KRUS (w zależności od tego, gdzie będziesz ubezpieczony),
  • Głównego Urzędu Statystycznego – aby nadać numer REGON.

Chcesz, aby cała operacja przebiegła sprawnie? Przygotuj dane, które będą potrzebne do prawidłowego uzupełnienia druku rejestracyjnego.

Będziesz potrzebować:

  • nazwy firmy – pełna musi zawierać Twoje imię i nazwisko, skrócona może być bardziej oryginalna (nie powinna przekraczać 21 znaków),
  • danych kontaktowych – adres wykonywania działalności, adres korespondencyjny, nr telefonu, adres e-mail,
  • kodów PKD działalności – wskazują, czym Twoje przedsiębiorstwo będzie się zajmować; możesz podać 1 kod główny lub kilka różnych.

Wymagane kryteria

Możesz założyć firmę online za pośrednictwem banku, gdy:

  • jesteś jego klientem indywidualnym i masz dostęp do bankowości elektronicznej,
  • posiadasz Profil zaufany (możesz go założyć przed wypełnieniem wniosku CEIDG-1),
  • jesteś obywatelem Polski i mieszkasz w kraju,
  • nie jesteś pozbawiony prawa do wykonywania czynności prawnych,
  • posiadasz ważny dowód osobisty,
  • nie masz sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Niezbędnik przedsiębiorcy

We wniosku do CEIDG musisz podać datę rozpoczęcia działalności, może być ona późniejsza niż termin wypełniania druku. Pamiętaj, że od tego dnia powstanie obowiązek opłacania składek ZUS (lub KRUS).

Niezbędne jest też wskazanie sposobu opodatkowania. Dokładnie przemyśl, która forma będzie najbardziej opłacalna (dopasowana do specyfiki otwieranej działalności, wysokości uzyskiwanych przychodów, ponoszonych kosztów).

Do wyboru masz:

  • zasady ogólne (wg skali podatkowej),
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartę podatkową,
  • podatek liniowy.

Zastanów się nad formą wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Możesz płacić je miesięcznie lub kwartalnie.

Kolejną wymaganą informacją są dane na temat prowadzenia księgowości. Możesz zajmować się tym samodzielnie, zatrudnić księgowego lub skorzystać z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Podczas rejestracji firmy należy podać, gdzie będą przechowywane dane księgowe.

Co dalej?

Gdy przygotujesz wszystkie potrzebne dane:

  • zaloguj się do bankowości elektronicznej i odszukaj na stronie odpowiednią zakładkę dotyczącą otwarcia działalności gospodarczej,
  • wypełnij wniosek CEIDG-1,
  • podpisz wniosek za pomocą Profilu zaufanego.

Bank prześle Twój druk do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Gdy rejestracja firmy zostanie potwierdzona, otrzymasz powiadomienie za pomocą wiadomości e-mail i SMS.

Konto firmowe – dlaczego jest tak pomocne?

We wniosku o otwarcie firmy musisz podać rachunek bankowy, który będziesz wykorzystywać do rozliczeń bezgotówkowych. Nie musi to być konto firmowe – możesz wykorzystać osobiste. Oddzielne konto dla firm ułatwi Ci jednak zapanowanie nad przepływem gotówki i będzie bardzo wygodne w razie kontroli z US. Postaw na rachunek, który zapewni bezpłatne przelewy do ZUS-u i US, możliwie jak najwięcej darmowych przelewów standardowych oraz brak stałych opłat za jego prowadzenie. Wybierz firmowe konto bankowe dopasowane do potrzeb swojej działalności i zyskaj pełną kontrolę nad bieżącymi finansami.

Czym jest import

Redakcja gazetopedia.pl

Redaktorzy Gazetopedia.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat biznesu, domu, motoryzacji, mody, zakupów, internetu i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby naszych czytelników i pomagają im w codziennym życiu. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i innowacjami. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?