Jak udostępnić internet z telefonu?

Nie wszystkie osoby wiedzą, jak udostępnić internet z telefonu. Jest to jednak zdecydowanie prostsze zadanie, niż mogłoby się wydawać.

Podwójny SIM

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że znaczna większość smartfonów posiada funkcję Dual SIM. W najprostszym możliwym ujęciu pozwala ona korzystanie w dwóch kart SIM jednocześnie. Godny uwagi jest fakt, że wspomniana opcja może być bardzo pomocna w przypadku ewentualnych problemów z połączeniem internetowym. Osoby, które korzystają z telefonu na kartę, mogą przełożyć ją z routera czy modemu i w ten sposób udostępnić sieć. Należy pamiętać, aby nie wykonywać połączeń z tego numeru. Zostaną bowiem natychmiastowo naliczone dodatkowe koszty. Użytkownik po włożeniu karty internetowej do smartfona musi wyszukać w ustawieniach opcji zarządzania kartami SIM. Można w ten prosty sposób wybrać właściwe ustawienia związane z korzystaniem z określonych kart. W celu udostępnienia internetu z drugiej karty należy zmienić domyślność dla transmisji danych.

Modem USB

W pierwszej kolejności należy podłączyć telefon do komputera. Wystarczy do tego celu użyć właściwego kabla. Warto wiedzieć, że w przypadku laptopa posiadającego złącze USB, można wykorzystać kabel, którym jest ładowany telefon. W niektórych sytuacjach konieczne będzie wyposażenie się w odpowiednią przejściówkę. Rekomendowane jest również zweryfikowane czy smartfon będzie obsługiwał standard USB OTG. Godny uwagi jest fakt, że znaczna większość telefonów została przez producentów wyposażone w możliwość dwukierunkowej komunikacji między poszczególnymi urządzeniami. Oczywiście można to bez żadnego problemu sprawdzić za pomocą aplikacji – USB OTG Checker.

W celu udostępnienia internetu przez modem USD należy w pierwszej kolejności wejść w ustawienia telefonu, a następnie wybrać zakładkę związaną z połączeniam – Sieci zwykłe i bezprzewodowe/Sieci/Połączenia. Kolejnym etapem będzie przejście do zakładki – udostępnienie Internetu. Należy wybrać Tethering i przenośny hotspot/Udostępnianie internetu/Tethering danych/Router Wi-Fi i udost. internetu. Użytkownik może w tym miejscu wybrać opcję, która go interesuje, czyli Modem USB/Router USB. Godny uwagi jest fakt, że nie będzie żadnej konieczności wybierania różnych ustawień w laptopie. Telefon zostanie bowiem rozpoznany, jako modem. Można zatem swobodnie korzystać z sieci internetowej.

Na co uważać podczas udostępniania Internetu?

Rekomendowane jest ustawienie mocnego hasła dostępu. Nie może być ono krótsze niż 8 znaków. Warto użyć duże i małe litery, a także znaku specjalne. Można również korzystać z zewnętrznego oprogramowania, które zastąpi opcje systemowe smartfona. Użytkownik będzie miał dzięki temu zdecydowanie więcej kontroli nad udostępnioną siecią.

Redakcja gazetopedia.pl