Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że prawidłowo skonstruowana umowa kupna sprzedaży pojazdu pozwala nie tylko na uniknięcie różnych komplikacji, ale również zabezpieczenie interesów obu stron określonej transakcji.
Co dokładnie powinno znajdować się w umowie?
Warto wiedzieć, że umowa kupna sprzedaży nie musi mieć formy wydrukowanego formularza. Można bowiem bez większego problemu spisać dokument odręcznie. Należy oczywiście pamiętać o dwóch kopiach. Do obowiązkowych elementów omawianej umowy trzeba zaliczyć: dane osobowe kupującego i sprzedającego, szczegółowe informacje na temat samochodu, podpisy obu stron transakcji, a także datę zawarcia umowy.
Nie można oczywiście zapomnieć o uwzględnieniu ceny pojazdu. W przeciwnym razie dokument nie będzie kompletny. Rekomendowane jest także zawarcie sposobu płatności. Świetnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie formułek, które ochronią zarówno kupującego, jak i sprzedającego przed ewentualnymi nadużyciami. Doskonałym przykładem może być wzmianka, że nabywca zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu.
Jakie informacja na temat pojazdu powinny znajdować się w umowie?
W dokumencie muszą być zawarte szczegółowe informacje dotyczące określonego pojazdu. Chodzi o takie kwestie, jak model, marka, numer silnika, rok produkcji, pojemność, przebieg, a także numer rejestracyjny. Rekomendowane jest również dopisanie dodatkowych informacji na temat pojazdu.
Należy wśród nich wymienić opony czy monitor pokładowy. Warto zawrzeć możliwie największą liczbę informacji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których nieuczciwy sprzedawca czy kupujący będą dążyli do nagięcia warunków transakcji. Pomocny będzie wtedy właściwie spisany dokument.
Zadatek oraz zaliczka
W omawianej umowie kupna sprzedaży muszą znajdować się także informacje związane z wpłaconym zadatkiem czy zaliczką. Należy mieć świadomość, że wspomniane pojęcia zdecydowanie różnią się od siebie. Zaliczka jest w najprostszym możliwym ujęciu częścią pełnej ceny samochodu, którą trzeba zwrócić osobie kupującej, gdyby ostatecznie nie doszło do transakcji. Z Kolei zadatek nie będzie podlegał zwrotowi. Jest zatem znacznie lepszym zabezpieczeniem dla osoby sprzedającej.
Umowa kupna-sprzedaży a współwłaściciel
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że umowa kupna sprzedaży może się różnić w przypadku, gdy pojazd będzie miał przynajmniej dwóch właścicieli. Warto wtedy w dokumencie uwzględnić dane wszystkich osób, do których należy samochód. Ponadto zupełnie inaczej będzie przedstawiała się kwestia związana z płatnością. Trzeba zaznaczyć, jaka kwota trafi do poszczególnych współwłaścicieli.